poniedziałek, 8 czerwca 2020

„Dobrze widzi się tylko sercem, a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Mały Książę, Antoine de Saint-Exupery







wideorecenzja w języku francuskim, autorki:Natalia, Magda, Julia SP11 Piła

Dobrze widzi się tylko sercem, a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” 

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupery

Dzisiaj pod lupę chciałabym wziąć lekturę szkolną „Mały Książę”, autorstwa Antoine de Saint-Exupery, francuskiego pilota, pisarza i poety w przekładzie na język polski Barbary Przybyłowskiej.  

                Wybrałam akurat tę opowieść, ponieważ według mnie jest bardzo wartościowa i niesie ze sobą wielki przekaz. Powiastka opowiada o małym chłopcu, a właściwie księciu, zamieszkującym małą asteroidę B-612. Każde dziecko ma jakieś marzenia, jeden chce być światowej sławy piłkarzem, drugi pragnie polecieć w kosmos, a jeszcze inny marzy o fortunie i sławie, jednak tytułowy Mały Książę się wyróżnia, jego jedynym, a zarazem największym marzeniem było posiadanie prawdziwego przyjaciela.

                Chłopiec w poszukiwaniu swojej bratniej duszy wyrusza w podróż po nieznanej galaktyce
i odwiedza kolejno siedem planet, na których spotyka kilka postaci m. in. Pijaka, Bankiera, Latarnika i  Króla. Osoby te odzwierciedlają złe ludzkie cechy. Przykładowo Król cenił władzę nade wszystko i jego wszystkie działania zmierzały do kontroli i podporządkowania sobie innych. Spotkanie z królem uświadamia, że władza szczęścia nie daje i demoralizuje ludzi. Król proponował chłopcu wysokie urzędy, mimo to Książę nie znalazł w nim prawdziwego przyjaciela i uciekł, nie dając się zmanipulować i zastraszyć. Natomiast bankier całe dni poświęcał na liczenie gwiazd, które uważał za swój majątek. Mężczyzna jest przykładem osoby chytrej, zachłannej i materialistycznej.

                W utworze pojawia się Róża, która również pełni pouczającą rolę. Była ona dość kapryśna i egoistyczna. Kiedy zaczęła jeszcze bardziej męczyć chłopca opuścił ją, dopiero po jakimś czasie zorientował się jak bardzo się dla niego liczyła.

                Tytułowy bohater na drodze w poszukiwaniu przyjaciela spotyka lisa. I tu znowu mogą zawładnąć nami stereotypy. Za pewne większość z was pomyślała o chytrym charakterze, lecz jak już mówiłam pozory mylą. W rzeczywistości był bardzo przyjacielski i mądry. Dzięki niemu Książę nauczył się,  że „dobrze widzi się tylko sercem, a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

                W powiastce oczarował mnie sposób, w jaki już małe dzieci mogą nauczyć się,  jakimi wartościami należy kierować się w życiu, jak również co jest dobre, a co złe.

Obecnie ludzie biorą udział w ,, wyścigu szczurów”, najbardziej liczą się dla nich pieniądze, sława, kariera. Dużo osób  nie zwraca uwagi na ważniejsze aspekty takie jak rodzina, miłość czy przyjaciele. To właśnie ukazuje nam Mały Książę w powiastce. Myślę, że lektura może wpłynąć na zmianę postrzegania świata u niektórych osób. Dzieło pokazuje nam jak ważne są kontakty międzyludzkie i prawdziwi przyjaciele.           

                Młodsze dzieci lekturę tę odbierają jako bajkę na dobranoc, a dopiero starsi zaczynają rozumieć przykazanie zawarte w tym dziele. Myślę, że warto przeczytać tą lekturę raz jako dziecko,  a dopiero po pewnym czasie, gdy będzie się dojrzalszym, bogatszym o doświadczenia powrócić  do niej po raz kolejny i zobaczyć jak zmieniło się nasze spostrzeganie świata. Wydaje mi się, że wielu będzie wydawało się, jakby czytali zupełnie inną książkę. Jeśli chcesz zapoznać się z przygodami Małego Księcia, jak i dowiedzieć się, kim jest pilot i co wspólnego ma z tytułowym bohaterem, serdecznie polecam przeczytanie powiastki ,,Mały Książę’’! Kto wie może skłoni Cię ona do pewnych refleksji?

 Natalia, SP 11 Piła 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © liga czytelnicza , Blogger